top of page

BIEGANIE Z WÓZKIEM – porady na start

Tak jak we wszystkich innych dziedzinach życia, tak i w bieganiu, od teraz rządzić będzie Twój maluch 🙂 Jeśli ma być wiernym i zadowolonym kompanem treningów, trzeba zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo.

1. Kiedy można zacząć?


Koniecznie trzeba cierpliwie poczekać, aż maluch będzie stabilnie, samodzielnie siedział. I to nie posadzony przez rodziców i podparty poduszkami. Kiedy podczas zabawy na podłodze raz po raz siada i wytrzymuje ładnie w tej pozycji, można zacząć planować wspólne treningi. Zazwyczaj dzieje się tak ok. 7-8 miesiąca życia. Jeśli nie – poczekaj!

2. Jak przygotować dziecko?

Przed zakupem wózka warto, w miarę możliwości, pożyczyć od kogoś joggera i sprawdzić, jak maluch zareaguje na nieco szybsze tempo. Ja akurat tego nie robiłam. Wyszłam z założenia, że większość dzieci lubi spacery, a zmieniający się krajobraz jest tylko dodatkową atrakcją. Oczywiście ubranko musi być dobrane do pogody, ew. nieco cieplejsze w związku z ruchem powietrza, zwłaszcza na rolkach. Gdy jest chłodno, zakładam na nogi śpiworek chroniący przed wiatrem. Najlepiej zabrać ze sobą coś dodatkowego w razie, gdy maluszek miałby nam marznąć – rękawiczki, dodatkowa bluza, apaszka. Nie odczujemy tego ciężaru podczas biegu, a szkoda byłoby się wracać 😉 Zawsze biorę też małej coś do zajęcia łapek, awaryjną przekąskę i wodę. Wielokrotnie to, co dawałam N wyleciało „za burtę”, więc teraz przyczepiam jej zabawkę tasiemką do pasów.

3. Kiedy biegać?

Jednym z największych plusów biegania z małą jest dla mnie koniec ze statecznymi spacerami 😉 I właściwie jedyna okazja do ćwiczeń w trakcie dnia. Dzięki temu automatycznie wieczorem mam więcej czasu. Zabieram małą między poranną a popołudniową drzemką lub po drzemce popołudniowej. Zasadniczo celuję tak, żeby nie zasnęła w wózku, bo rozbija nam to cały dzień. Także mała spokojnie wysypia się w łóżeczku, po czym idziemy na dwór i ja sobie biegam, a ona albo ma dobry humor i coś tam woła, albo po jakimś czasie odechciewa jej się treningu iiii cóż, czasem kończę przedwcześnie 🙂 wyciągam ją wtedy z wózka i robimy razem trochę ćwiczeń w plenerze.

Jeśli jednak dziecko śpi podczas spacerów – też dobrze, przynajmniej będzie można na spokojnie się rozciągnąć

4. Gdzie biegać?

Małe dzieci lubią wyboje i potrafią błyskawicznie odlecieć podczas jazdy po takowych. Mimo wszystko wybieram równe drogi, najchętniej w parku. Wydaje mi się to bardziej bezpieczne. Oczywiście jeśli zabieram małą na rolki, to tylko na specjalnie do tego celu wyznaczone trasy. Nigdy nie jeżdżę z nią po mieście. Pakuję wtedy rolki do wózka, dochodzę do miejsca wybranego do jazdy i dopiero tam je ubieram.

Wyprawa na przebieżkę zajmuje tyle samo czasu, co na normalny spacer, a przyjemność… nieporównywalna!

GORĄCO ZACHĘCAM I POLECAM!

3 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page